Terapia Meridianowa


Terapia meridianowa opracowana przez TAO Niemcy & Austria i znana szerzej pod nazwą terapii AMM opiera się na zasadach akupunktury taoistycznej. Akupunktura taoistyczna różni się od klasycznej tym, że nie stosuje się igieł i nie dochodzi do przerywania ciągłości skóry. Technika ta jest oparta na precyzyjnym głębokim punktowym lub linearnym ucisku punktów akupunkturowych lub meridianów przy pomocy mosiężnego patyczka zakończonego niewielką kuleczką.

Terapia meridianowa opiera się na trzech zasadach:

1.

Energetycznym oddziaływaniu na organizm poprzez stymulację meridianów oraz punktów akupunkturowych za pomocą pałeczek do masażu i oddziaływaniu na obieg energii Qi w ciele człowieka.

2.

Wykorzystaniu odpowiednich punktów akupunkturowych do poruszania, rozpraszania, wzmacniania lub zachowania energii Qi

3.

Oddziaływaniu na wewnętrzne narządy i ich wzmacnianiu poprzez stymulację punktów i meridianów oraz inne techniki terapii, takie jak masaż bańką chińską, ogrzewanie moksą i pobudzanie krążenia poprzez masaż Gua Sha, czyli delikatne „skrobanie” skóry za pomocą płytki kościanej.

Efektem terapii meridianowej w początkowym okresie jest aktywizacja organizmu do rozpoczęcia procesu samoleczenia, a w następnej kolejności poprawienie kondycji poszczególnych narządów i przywrócenie ich normalnego poziomu funkcjonowania. Przy pomocy tej terapii można niwelować wiele dolegliwości lub potraktować ją jako wsparcie przy kuracji metodami medycyny współczesnej. W zależności od stanu organizmu potrzebnych jest zazwyczaj do kilkunastu zabiegów, trwających do 60 minut i wykonywanych początkowo co 4 – 7 dni, a potem z mniejszą częstotliwością.